Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Zbigniew Religa

Opis

Notacje - to wspomnienia zasłużonych dla Polski naukowców, artystów, społeczników oraz świadków historycznych wydarzeń. Opowiadają o czasach, w których przyszło im żyć i o swoich losach.

Bohaterem tego wydania jest Zbigniew Religa - kardiochirurg, polityk. Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. Stypendysta, uczestnik wielu staży podyplomowych w USA. Doktor nauk medycznych (1973), doktor habilitowany (1981). Od 1984 - dyrektor Katedry i Kliniki Kardiochirurgii w Zabrzu. W 1985 roku przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce. Od 1990 - profesor Śląskiej Akademii Medycznej, od 2001 - dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie. Senator RP III (1993-1997) i V (2001-2005) kadencji, minister zdrowia w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, Jarosława Kaczyńskiego. Poseł VI kadencji (2007-2009). Autor ponad 160 prac naukowych.

Zbigniew Religa opowiada o swoim podejściu do wydarzeń Marca '68 na Uniwersytecie Warszawskim. Przedstawia dalszy ciąg kariery naukowej: doktorat, habilitację. Wspomina wyjazdy do Stanów Zjednoczonych na stypendium i na staże. Podkreśla wpływ tych wyjazdów i pracy w USA na własny rozwój naukowy, podejście do zawodu i ludzi. Opowiada o powrocie do Polski, pracy w Klinice Kardiochirurgii Instytutu Kardiologii w Warszawie i w Klinice Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW oraz przytacza okoliczności zakończenia pracy w tym szpitalu. Wspomina początek pracy w Zabrzu, objęcie kierownictwa Katedry Kardiochirurgii. Opowiada o zorganizowaniu całego ośrodka: przyjmowaniu personelu, zdobywaniu wyposażenia, szkoleniu lekarzy w USA. Mówi o swojej tytanicznej pracy, zasadach współpracy i stosunku do lekarzy.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Zbigniew Religa
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  54'49"
 • tytuł oryginalny
  Zbigniew Religa

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Miejsce wydarzenia

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Telewizja Polska S.A. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.