Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Za szybą

Opis

Studencka etiuda fabularna, której fabuła koncentruje się wokół postaci kobiety o imieniu Magda. Jej osoba z początku ukazywana jest przez kamerę dwojako: raz zamkniętą za szybą budki telefonicznej, skąd obserwuje świat i próbuje się dodzwonić do jakiegoś mężczyzny, po raz drugi widzianą przez mężczyznę poprzez szybę w drzwiach prowadzących do jakiegoś pomieszczenia. W drugim ujęciu mężczyzna krzyczy przez drzwi do kobiety prosząc ją, żeby otworzyła, natomiast ta pozostaje głucha na jego prośby. Dwa ujęcia kobiety przeplatają się ze sobą na wizji.
Magda, przebywając w budce telefonicznej z początku trzyma w dłoni fotografię przedstawiającą ją samą, mężczyznę, dziewczynkę oraz parę starszych ludzi. Prawdopodobnie stanowią rodzinę. Magda początkowo nigdzie nie telefonuje, co denerwuje kobietę, która chciała skorzystać z budki telefonicznej. Magda dzwoni w końcu do mężczyzny i umawia się z nim w sklepie z meblami. Następnie opuszcza budkę telefoniczną, podążając za dziewczynką, którą zauważyła na zewnątrz kabiny. Magda wchodzi do sklepu meblowego, dziewczynka pojawia się to tu, to tam, a kobieta podąża za jej śmiechem. Do sklepu przychodzi również mężczyzna z fotografii, który upiera się, iż rozmawiał z Magdą przez telefon. Ona twierdzi, że do niego nie dzwoniła. Kobieta dotyka dłonią lustra znajdującego się w sklepie. Ekspedientka prosi żeby zaprzestała tej czynności i odeszła. Kobieta tłucze niechcący lustro, ponieważ chciała odsłonić dziewczynkę, za którą podążała od budki telefonicznej, a która schowała się za nim. Ekspedientka chce wzywać kierownika sklepu. Mężczyzna załagadza sprawę w sklepie.
Kobieta jest znów w pokoju, znajduje się tam guzik przywołujący windę. Kobieta wciska go i windziarz otwiera drzwi. Magda wsiada i zjeżdża windą na parter. Po drodze przeżywa jakby wizję, prawdopodobnie rodziców okazujących sobie czułość, zaplatania warkocza dziewczynce oraz czułego dotyku nagich pleców Magdy przez jakąś dłoń.
Znów widać Magdę w zamkniętym pokoju. Pod drzwiami stoi mężczyzna i przeprasza kobietę zamkniętą w środku. Wtedy ona wychodzi z pokoju. Okazuje się, że parę zamknięto w nieczynnym już sklepie z meblami. Wezwano stróża i wypuszczono ich.
Kamera ukazuje zbliżenie fotografii trzymanej w dłoni przez kobietę. Na zdjęciu widnieje dziewczynka, oraz prawdopodobnie jej rodzice (para ze sklepu z meblami – bohaterowie etiudy ) oraz przypuszczalnie dziadkowie (para z wizji Magdy w windzie).

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Za szybą
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  12'29"
 • tytuł oryginalny
  Za szybą

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Miejsce wydarzenia

Twórcy

Realizatorzy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.