Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Za naszą i waszą wolność (materiały do filmu) - Stefania Staszewska z domu Sochur 23

Opis

Materiał roboczy do filmu dokumentalnego „Za naszą i waszą wolność". Polska Żydówka Stefania Staszewska z domu Szochur opowiada o swoim dzieciństwie w dzielnicy żydowskiej w Warszawie, swojej edukacji, pasji do teatru oraz o początkach II wojny światowej w Warszawie.
Stefania spędziła dzieciństwo mieszkając przy ulicy Szczęśliwej niedaleko planu Paryskiego. Nie miała kontaktu z dziećmi polskimi, o czym zawsze marzyła, ponieważ w okolicy mieszkały tylko rodziny żydowskie, a szkoła też była żydowska, choć dzieci uczyły się w języku polskim. Rodzice byli socjalistami, ojciec należał do Powszechnego Żydowskiego Związku Robotniczego na Litwie, w Polsce i Rosji (BUND). Rodzice dbali o to, żeby Stefania mówiła dobrze po polsku. Nie był to dom religijny. Jedynie babcia była religijna i denerwowała się na mamę, że nie zapala świec szabasowych. Ojciec mało zarabiał i często groził rodzinie brak pieniędzy. Stefania bardzo interesowała się teatrem i kiedy tylko mogła kupowała najtańsze bilety do teatru. Kiedy była nastolatką przyłączyła się do organizacji młodzieżowej „Spartakus" działającej przy Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS). Tam dopiero poznała młodzież polską. Spotykali się w Teatrze Ateneum.
W dniu wybuchu II wojny światowej Stefania zdawała egzamin do liceum im. Królowej Jadwigi. Do szkoły się dostała, ale w listopadzie 1939 roku zamknięto wszystkie szkoły. W tym samym miesiącu doszło do napaści Niemców na ojca Stefani i wraz z mamą namówiły go do ucieczki na Wschód, ponieważ miał semicki wygląd. Uciekł, ale zaginął. Stefania musiała szukać pracy. Dorabiała jako opiekunka przedszkolna. Przyłączyła się do młodzieży ze „Spartakusa" w działalności propagandowej przeciwko okupantowi niemieckiemu. Rozlepiała ulotki i kolportowała gazetki. Brała tez udział w tajnym nauczaniu.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Za naszą i waszą wolność (materiały do filmu) - Stefania Staszewska z domu Sochur 23
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  36'13"
 • tytuł oryginalny
  Za naszą i waszą wolność (materiały do filmu) - Stefania Staszewska z domu Sochur 23
 • część
  23 / 24

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Media Kontakt Sp. z o.o. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.