Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Za naszą i waszą wolność (materiały do filmu) - Julian Bussgang 9

Opis

Materiał roboczy do filmu dokumentalnego „Za naszą i waszą wolność". Polski Żyd Julian Bussgang opowiada o swojej młodości w Polsce, o szlaku bojowym we Włoszech, który przeszedł w formacjach Wojska Polskiego oraz o późniejszym życiu na emigracji.
Mężczyzna urodził się we Lwowie w 1925 roku. Jego ojciec początkowo pracował jako nauczyciel, ale porzucił ten zawód dla kupiectwa. Został pośrednikiem we Lwowie dla firm holenderskich i amerykańskich.
Kiedy wybuchła II wojna światowa Julian miał 14 lat. Jego rodzina postanowiła wyjechać z Polski przez południowa granicę. Był świadkiem przekraczania przez granicę emigrującego rządu polskiego. Z rodziną zatrzymali się najpierw w Bukareszcie, gdzie Julian uczęszczał do gimnazjum polskiego pani Heleny Baryszowej, a następnie przenieśli się do Palestyny, gdzie ta sama szkoła znalazła swoją kontynuację i Julian uczęszczał do tej placówki w Tel-Awiwie.
Mężczyzna wstąpił do II Korpusu Wojska Polskiego - tzw. Armii generała Władysława Andersa, z którą przeszedł szlak bojowy przez Włochy. Walczył m.in. pod Monte Cassino, Aconą i Bolonią. Po II wojnie światowej przez Wielką Brytanię wyjechał do USA, gdzie pozostał na stałe. Ukończył Massachusetts Institute of Technology i został matematykiem. W 1989 roku powrócił do Polski i do Lwowa - wraz z żoną i dziećmi, aby pokazać skąd pochodzi. Z Polską w tym czasie związały go tez sprawy zawodowe.
Julian kiedy mieszkał w Polsce przed wojną nie spotykał się na codzień z oznakami antysemityzmu. Tego typu zachowania zdarzały się jedynie tuż przed wojna u młodzieży skrajnie patriotycznej. Antysemityzm u nich wynikał z zapatrzenia na nowe niemieckie standardy, jak twierdzi mężczyzna. Podczas wojny w wojsku zdarzały się żarty czy powiedzenia o zabarwieniu antysemickim, ale nie były groźne i przeszkadzające. Julian twierdzi, że są źli i dobrzy Żydzi, tak sami jak źli i dobrzy Polacy.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Za naszą i waszą wolność (materiały do filmu) - Julian Bussgang 9
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  47'50"
 • tytuł oryginalny
  Za naszą i waszą wolność (materiały do filmu) - Julian Bussgang 9
 • część
  9 / 24

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Media Kontakt Sp. z o.o. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.