Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Za naszą i waszą wolność (materiały do filmu) - Bruno Skuteli i Józef Seweryn 19

Opis

Materiał roboczy do filmu dokumentalnego „Za naszą i waszą wolność". Polski Żyd Bruno Skuteli opowiada o dwukrotnie próbie zamachu na jego osobę podczas służby w Wojsku Polskim na Podhalu oraz o antysemityzmie z jakim się spotkał w Polskiej rzeczypospolitej Ludowej (PRL).
Mężczyzna podejrzewa, iż próbowali go zabici albo ludzie z jego własnego oddziału, który trzymał krótko, aby nie dokonywali rozbojów ani nie gwałcili. Mogli go też próbować zabić sąsiadujący Rosjanie, z którymi miał konflikty.
Po II wojnie światowej w 1967 roku wystawił z Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR), ponieważ trwała nagonka na Żydów. Został wtedy zwolniony z Milicji Obywatelskiej w związku z czystkami etnicznymi spowodowanymi wojna Izraela na Bliskim Wschodzie.
Mężczyzna wyjawia też swoje rodowe personalia, które brzmią Izaak Gutman. Podczas II wojny światowej nosił pseudonim „Zygmunt". Kiedy służył w Milicji Obywatelskiej zmienił nazwisko na Bruno Skuteli. Wybrał je z książki, która leżała na komendzie.
Mężczyzna wspomina również generała Bolesława Kieniewicza, jako osobę która bardzo lubiła rządzić. Przytacza sytuację, w której generał uczył żołnierzy się czołgać. Bruno odmówił demonstracji czołgania, ponieważ uważał, że nie od tego jest dowódca, żeby się czołgał.

Polski Żyd Józef Seweryn opowiada o swoim dzieciństwie w Krakowie w dzielnicy Pogórze, gdzie było jedno z dwóch w mieście siedlisk Żydów. Urodził się w 1917 roku. Pierwsze dwa lata życie spędził częściowo na Pogórzu, a częściowo w Rajsku. Ojciec zmarł jako oficer podczas I wojny światowej, kiedy Józef był małym dzieckiem, a matka oddała go dziadkom na wychowanie, ponieważ jej drugi mąż nie akceptował chłopca. Dziadek nazywał się Jakub Krauz a babcia Felicja Krauz z domu Herzog. Józef kształcił się w gimnazjum, a następnie w szkole handlowej. Na praktyki uczęszczał do sklepu dentystycznego, gdzie zapoznawał się z buchalterią. Po skończeniu 4 lat szkoły handlowej Józef zdał maturę i zaczął pracować razem z dziadkiem Jakubem Krauzem - fryzjerem. Dziadkowie uczęszczali do bóżnicy i obchodzili święta żydowskie. Józef pamięta obchody Jom Kippur i budowanie kuczek.
Dziadek na dorobił się na rabinach i księżach, którym za pieniądze załatwiał, aby ich synowie nie szli do wojska.
Józef opowiada też o drożynach sportowych na Podgórzu.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Za naszą i waszą wolność (materiały do filmu) - Bruno Skuteli i Józef Seweryn 19
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  56'07"
 • tytuł oryginalny
  Za naszą i waszą wolność (materiały do filmu) - Bruno Skuteli i Józef Seweryn 19
 • część
  19 / 24

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Media Kontakt Sp. z o.o. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.