Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Wrzesień 2010-09-26

Opis

Cykliczna audycja o charakterze historycznym zrealizowana z okazji 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Na temat wydarzeń politycznych, które miały miejsce we wrześniu 1945 roku wypowiada się profesor Rafał Habielski, o sytuacji polskiej kinematografii powojennej mówi historyk filmu Jerzy Płażewski.
W programie poruszono kwestię szóstej rocznicy wybuchu II wojny światowej w nawiązaniu do przebiegu kampanii wrześniowej, powstania Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, sytuacji społecznej w kraju, Ogólnopolskiego Zjazdu Kompozytorów w Krakowie, powstaniu miesięcznika "Lewy Tor", podjęciu uchwały o zerwaniu konkordatu oraz wystąpieniu Mahatmy Gandhiego z prośbą o wycofanie się wojsk brytyjskich z Indii. Mowa także o odbudowie produkcji filmowej w Polsce dzięki działaniom reżysera i scenarzysty Aleksandra Forda, dostępnym repertuarze kinowym w Warszawie i innych miastach, kinie przedwojennym i nadzorze państwa nad kinematografią.
W materiale wykorzystano m.in. fragmenty "Dzienników" Zofii Nałkowskiej, tekstów Stefana Kisielewskiego i Jerzego Toeplitza, listu Juliana Tuwima do Jarosława Iwaszkiewicza oraz wspomnień Władysława Andersa. Premierowa emisja audycji autorstwa Ewy Stockiej-Kalinowskiej i Joanny Szwedowskiej odbyła się w Polskim Radiu 26 września 2010 roku.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Wrzesień 2010-09-26
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  57'15"
 • tytuł oryginalny
  Wrzesień

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Polskie Radio S.A. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.