Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Wojciech Siemion 1

Opis

Notacje - to wspomnienia zasłużonych dla Polski naukowców, artystów, społeczników oraz świadków historycznych wydarzeń. Opowiadają o czasach, w których przyszło im żyć i o swoich losach.

Bohaterem tego wydania jest Wojciech Siemion - aktor, reżyser teatralny, wykładowca. Współpracował z wieloma teatrami, głównie warszawskimi. W 1971 roku stworzył własny teatr "Stara Prochownia". Propagator folkloru.

Wojciech Siemion opowiada o urokach rodzinnej wsi Krzczonów. Przywołuje z pamięci obrazy i zapachy dzieciństwa. Wspomina łąki pełne kwiatów i motyli, smak owoców zrywanych z drzew i krzewów rosnących wokół domu. Nawiązuje do dziecięcych zabaw z braćmi i do utrwalonego wśród nich zwyczaju przebierania się w legionowy mundur ojca. Ze szczególnym wzruszeniem mówi o zawsze zapracowanej matce i o tym, jak wiele jej zawdzięcza. Wspomina wrzesień 1939 roku, przyjście do wsi polskich oficerów i żołnierzy, którzy przebierali się w cywilne ubrania i ruszali w dalszą drogę. Nawiązuje do bogatego życia artystycznego we wsi. Wspomina swoje pierwsze doświadczenia teatralne i późniejszą współpracę z Kazimierzem Dejmkiem. Opowiada, jak poszukiwał pomysłu na kreacje postaci, które grał. Mówi też o ludziach, którzy wpłynęli na jego artystyczny rozwój. Dzieli się refleksją na temat przemijania i dokonuje podsumowania swojej pracy twórczej. Zastanawia się nad tym, co w życiu jest naprawdę ważne.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Wojciech Siemion 1
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  56'51"
 • tytuł oryginalny
  Wojciech Siemion
 • część
  1 / 2

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Telewizja Polska S.A. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.