Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Wiesław Chrzanowski (1) 2009-01-05

Opis

Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.
W pięciu odcinkach swoje historie z przeszłości opowiada polityk, powstaniec, żołnierz Armii Krajowej, profesor Wiesław Chrzanowski.
W pierwszym odcinku wspomina czasy szkoły, swoich kolegów, sąsiadów oraz dom rodzinny.
W. Chrzanowski mówi o swoich rodzicach, tacie pochodzącym z wielkopolski, który był politykiem (ministrem w dwóch rządach) i profesorem oraz mamie, która zdała maturę i zajmowała się domem. Lata młodzieńcze spędził w mieszkaniu, mieszczącym się w kamienicy przy ulicy Koszykowej w Warszawie. W materiale wylicza, kto zamieszkiwał tę kamienicę. Opowiada, iż z rodzicami chodził do teatru, na odczyty sztuk, na przedstawienia Aleksandra Zelwerowicza. Jako młody człowiek uważał, że będzie pisarzem albo aktorem. Mówi również, o ziemskim majątku rodziców, który mieścił się pod Łowiczem. Wspomina obyczaje i obrzędy praktykowane w tamtej okolicy oraz wymienia różnice pomiędzy współczesną wsią, a tą, którą pamięta z dzieciństwa. Na koniec przybliża czasy szkolne, profesorów i kolegów oraz wydawaną przez niego satyryczną gazetkę ścienną.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Wiesław Chrzanowski (1) 2009-01-05
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  13'50"
 • tytuł oryginalny
  Wiesław Chrzanowski
 • odcinek
  (1) / 5

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Polskie Radio 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.