Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Wielka Szpera (materiały do filmu) - Sonia Shoked z domu Weingarten 21

Opis

Materiał roboczy do filmu dokumentalnego „Wielka Szpera". Polska Żydówka z Łodzi Sonia Shoked z domu Weingarten opowiada o życiu w getcie łódzkim podczas II wojny światowej.
Kobieta opowiada o swojej rodzinie przed wojną. Mieszkała w Łodzi na ulicy Gdańskiej 67 z rodzicami i młodszym o 3 lata bratem. Rodzina nie była religijna, ale matka pochodziła z religijnego domu z Brzezin. Ojciec prowadził zakład krawiecki, w którym zatrudniał 12-14 pracowników.
Sonia pamięta wejście Niemców do Łodzi. Była wtedy ze służąca rodziny Pelasią na ulicy. Niemcy byli schludni, czyści, eleganccy,a niektórzy ludzie rzucali im kwiaty. Ojciec był już wtedy w wojsku i uczestniczył w obronie Warszawy, gdzie dostał się do niewoli niemieckiej.
Pewnego dnia, kiedy Sonia z matką i bratem jedli obiad, do mieszkania wpadli Niemcy i kazali wziąć im jeden komplet rzeczy na przebranie oraz sztućce i wyjść z domu. Tak zostali bez mieszkania. Udali się do Brzezin do dziadków. Tam ich nie zostali, gdyż poprzedniego dnia dziadkowie wynieśli się do Rogowa do córki. Weingartowie udali się więc do Rogowa. Tam zatrzymali się u ciotki. Znajomy Niemiec załatwił zwolnienie ojca Sonii z niewoli i jego powrót do Łodzi. Miasto zostało włączone do Rzeszy Niemieckiej, a Rogowo pozostało w protektoracie. Aby się przedostać do Łodzi do ojca Sonia z bratem i matką korzystali pod osłoną nocy z usług szmuglera. W Łodzi ojciec wynajął mieszkanie na terenie przyszłego getta. Babka od strony ojca i ciotka pomogły Weingartenom skompletować przedmioty codziennego użytku. Ojciec dostał pracę w resorcie krawieckim jako instruktor. W tym resorcie pracowała też Sonia i jej brat. Matka chorowała i nie mogła pracować. Nie dostałą przez to karty żywnościowej i członkowie rodziny oszczędzali na swoich porcjach, aby ją wykarmić.
W 1942 roku Sonia i jej matka zachorowały na tyfus. Sonia wyzdrowiała, a matka umarła. W tym samym roku Niemcy urządzili w getcie tzw. Wielką Szperę, czyli akcję, której celem było wyszukanie i wywiezienie z getta dzieci do lat 10, starców oraz osób niepełnosprawnych i chorych. Niemcy wraz z policją żydowską przeczesywali dom po domu wyszukując ludzi do transportu. Brat Sonii dostał polecenie od ojca żeby się ukryć. Sonia i ojciec pomyślnie przeszli selekcję i pozostali w getcie. Brat skutecznie się ukrył. Niemcy zabrali za to babcię, niektóre ciotki i wujków. Po Szperze ludzie czuli smutek i złość. Wiele osób chciało umrzeć. Sytuacji nie poprawiał panujący ciągle głód.
Sonia wspomina historie miłosne z getta - swoją oraz wujka. Kobieta mówi też o tym, że przebywając w getcie łódzkim chodziła na zebrania młodzieży syjonistycznej. Dzięki temu przebywała wśród młodzieży i było trochę weselej.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Wielka Szpera (materiały do filmu) - Sonia Shoked z domu Weingarten 21
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  39'36"
 • tytuł oryginalny
  Wielka Szpera (materiały do filmu) - Sonia Shoked z domu Weingarten 21
 • część
  21 / 58

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Media Kontakt Sp. z o.o. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.