Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Wielka Szpera (materiały do filmu) - Dorota Francuz z domu Dwojra Żorek 48

Opis

Materiał roboczy do filmu dokumentalnego „Wielka Szpera". Polska Żydówka z Łodzi Dorota Francuz z domu Dwojra (Dworka) Żorek opowiada o życiu w getcie łódzkim podczas II wojny światowej.
Podczas wybuchu wojny Dorota była u ciotki – siostry ojca – w Łodzi, ponieważ w mieście chodziła do szkoły i pracowała. Ojciec z matką i siostrą mieszkali w tym czasie w Zduńskiej Woli. Dziewczyna wróciła do rodziców, ale kiedy Niemcy aresztowali męża ciotki, wróciła do Łodzi, aby pomagać krewnej, która została sama z dziećmi. Kiedy został aresztowany ojciec Doroty, wróciła do Zduńskiej Woli. Dopiero kiedy rozpoczęła się likwidacja getta w Zduńskiej Woli rodzina przeniosła się do Łodzi.
W getcie w Zduńskiej Woli Dorota pracowała przy wydobyciu torfu w lasku koło miasta. Likwidacja polegała na koncentracji ludności miasta na cmentarzu i wywozie pociągami do Łodzi. Tam odnalazła ciotkę i została z nią na ulicy Zawiszy. To był początek Wielkiej Szpery, czyli akcji przeprowadzonej przez Niemców w getcie łódzkim we wrześniu 1942 roku. Akcja ta polegała na wyszukaniu i wywiezieniu poza getto dzieci do 10 roku życia, osób starszych po 65 roku życia oraz osób chorych i kalekich.
Dwoje rodzeństwa Doroty – 10 letni brat i 6-letnia siostra zostali schowani w zakładzie pracy na czas Szpery i w ten sposób przetrwali selekcję. Dopiero po Szperze zostali wywiezieni poza getto przez Niemców i słuch o nich zaginął.
W getcie nieodłącznym kompanem ludzi był głód. Dorota twierdzi, że jej nie było tak ciężko, ponieważ przed wojną też nie miała zbyt dużo jedzenia, a ponadto jej wuj był kierownikiem w jednym z resortów w getcie i dostawał dodatkowe przydziały na pożywienie z czego i ona korzystała.
W getcie cały czas żyło się w strachu przed Niemcami. Nigdy nie wiadomo było co zrobią i kiedy kogo zabiorą.
W 1944 roku w jednym z ostatnich transportów ludności z getta Dorota została wywieziona Do Auschwitz, a stamtąd do Stutthofu. Tam wyzwoliła ją Armia Czerwona i przewiozła na teren Niemiec.
Po zakończeniu wojny Dorota z mężem zostali w Polsce. Kobieta skończyła studia i miała mieszkanie na Starym Mieście. Traktowała Polskę jak swoją ojczyznę. Pewnego dnia ktoś ją popchną w tramwaju i uświadomiła sobie, że czuje się jak obywatel drugiej kategorii. Nie zaakceptowała tego mimo, że chciała żyć w Polsce. Podjęła decyzję o emigracji do Izraela. Lubi jeździć do Polski. Ma tam wielu przyjaciół.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Wielka Szpera (materiały do filmu) - Dorota Francuz z domu Dwojra Żorek 48
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  19'15"
 • tytuł oryginalny
  Wielka Szpera (materiały do filmu) - pani Francuz 48
 • część
  48 / 58

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Miejsce wydarzenia

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Media Kontakt Sp. z o.o. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.