Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Wielka Szpera (materiały do filmu) - Henryk Bergman 2

Opis

Materiał roboczy do filmu dokumentalnego „Wielka Szpera". Polski Żyd Henryk Bergman opowiada o swojej młodości w Łodzi oraz o tym jak przetrwał II wojnę światową kolejno w getcie Łodzi, a następnie w obozach Auschwitz i Braunschweig.
Mężczyzna przed II wojną światową mieszkał w Łodzi z rodzicami, bratem i siostrą. Jego ojciec pracował w Firmie „Dżentelmen" wytwarzającej wyroby gumowe. Był tam gospodarzem zakładu.
Henryk dobrze pamięta wejście Niemców do miasta. Wspomina, iż byli świetnie ubrani, schludni i czyści. Podczas bytności Niemców zarówno on jak i ojciec mieli przypadki, że zostali pojmani w łapance ulicznej i zaprzęgnięci do prac dla Niemców na kilka dni i nocy, przy czym nie dostawali wtedy posiłków. Podczas Wielkiej Szpery, czyli akcji, podczas której Niemcy zabierali dzieci do lat 10 i osoby starsze i wywozili w nieznanym kierunku, zostali pojmani dziadkowie Henryka. Więcej ich nie widziano. We wrześniu Henryk i jego pozostała część rodziny zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau a następnie do obozu Braunschweig.
Po zakończeniu wojny operował Henryka polski lekarz - wyciągał mu ropę z nogi i wodę z płuc. Henryk twierdzi, że dzięki temu lekarzowi przeżył. Kiedy wyzdrowiał wrócił do Łodzi, gdzie kontynuował działalność jako opiekun i wychowawca młodzieży, którą prowadził przed wywiezieniem do obozu. Tu spotkał dawną wychowankę Jutę Szmirgeld, która w przyszłości została jego żoną.
Przed wojną Henryk był syjonistą. Mężczyzna wspomina, że wtedy był antysemityzm w Polsce, ale sam nie miał dużo styczności z Polakami, ponieważ chodził do żydowskiej szkoły. Niekiedy się zdarzało, ze chuligani strącali Żydom czapki bądź uderzyli.
Obecnie Henryk mieszka w Izraelu. Ani on ani jego rodzina nie myślą o powrocie do Polski.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Wielka Szpera (materiały do filmu) - Henryk Bergman 2
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  37'06"
 • tytuł oryginalny
  Wielka Szpera (materiały do filmu) - Henryk Bergman 2
 • część
  2 / 58

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Miejsce wydarzenia

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Media Kontakt Sp. z o.o. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.