Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Wielka Szpera (materiały do filmu) - Helena Zymler-Svantesson 3 57

Opis

Materiał roboczy do filmu dokumentalnego „Wielka Szpera". Polska Żydówka z Łodzi Helena Zymler-Svantesson opowiada o życiu w getcie łódzkim podczas II wojny światowej. Część trzecia nagrania.
Kiedy wybuchła wojna Helena miała 15 lat. W 1929 roku osiedliła się z rodzicami i bratem w Łodzi. Wcześniej Rodzina mieszkała w Będzinie na Śląsku. Matka Heleny pochodziła z tego miasta z oświeconej rodziny, która przybyła na Śląsk z Holandii oraz Niemiec. Ojciec Heleny pochodził z kolei z Tomaszowa Mazowieckiego. Jego rodzice byli religijni, natomiast on nie. Ojciec był kupcem manufaktury. Rodzina miała nieustannie długi.
Helena i jej brat chodzili przed wojną do polskich szkół w Łodzi. Jako dziewczynka Helena miała koleżanki Żydówki i Polki. Wiedziała, że zdarzały się ekscesy antyżydowskie, ale sama ich nie doświadczyła.
2-3 lata przed wojną w Łodzi pojawiły się wieści o nazizmie. Rodzina Heleny rozważała wyjazd do Rosji, ale do końca nie wierzyli, że pogłoski o Adolfie Hitlerze mogą być prawdziwie.
Kiedy wybuchła wojna i do Łodzi wkroczyli Niemcy Helena była chora na ospę. Leżała w łóżku i bała się, że jak Niemcy wejdą do domu to ją zabiją. Nie weszli. Zaczęły się za to aresztowania i prześladowania inteligencji żydowskiej. Wprowadzono godzinę policyjną, a Żydzi mogli jeździć tylko w ostatnich wagonach tramwajów. Nakazano tez Żydom noszenie opasek na ramieniu, które potem wymieniono na żółte gwiazdy Dawida.
W październiku 1939 roku Niemcy weszli do domu rodzinnego Heleny i dali domownikom 15 minut na spakowanie się i wyprowadzkę. Niemcy byli brutalni wobec matki Heleny, która chciała spakować portret Heleny. Została za to spoliczkowana i nie pozwolono jej zabrać pamiątki. Rodzina przeprowadziła się na ulicę Młynarską 13. Był to pokój z kuchnią, które dzielili z sąsiadami.
Helena wspomina Melanię Fogelbaum – poetkę, malarkę i rzeźbiarkę, która w getcie łódzkim skupiała wokół siebie młodzież i dodawała im otuchy.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Wielka Szpera (materiały do filmu) - Helena Zymler-Svantesson 3 57
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  18'38"
 • tytuł oryginalny
  Wielka Szpera (materiały do filmu) - Helena Zymler 3 57
 • odcinek
  3 / 3
 • część
  57 / 58

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Media Kontakt Sp. z o.o. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.