Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Wielka Szpera (materiały do filmu) - Elie Buzyn 1 29

Opis

Materiał roboczy do filmu dokumentalnego „Wielka Szpera". Polski Żyd z Łodzi Elie Buzyn opowiada o życiu w getcie łódzkim podczas II wojny światowej. Mężczyzna wypowiada się w języku francuskim.
Mężczyzna mówi o tym, że wspominanie przeszłości jest dla niego trudne, jednak z każdym swoim wnukiem, kory ukończy 15 lat jedzie do Auschwitz, aby pokazać mu gdzie zginęli jego pradziadkowie.
Elie opowiada o tym jak Niemcy utworzyli getto w Łodzi. jego ojciec w brew rozkazom Niemców nie chciał się tam przeprowadzić z ulicy Piotrkowskiej, gdzie mieszkali. Zostali więc przesiedleni siłą 7 marca 1940 roku. Niemcy pokazywali swoją przewagą stosując przemoc. Podczas przesiedlenia rozstrzelali na pokaz 3 osoby, w tym 22-letniego brata Eliego, aby inni nie próbowali się sprzeciwiać rozkazom. Siostra Eliego dostała ataku epilepsji na ten widok, a matka do rana osiwiała. Eli, mimo 11 lat, wydoroślał. Musiał zacząć też pracować, ponieważ oboje rodzice popadli w depresję, a siostry bali się posyłać do pracy, ponieważ mogłaby tam dostać ataku epilepsji i zostać zabita. Eli pracował w warsztacie metalowym, gdzie m.in. prostował igły do maszyn do szycia. Jeśli dobrze procował dostawał kartkę na zupę. Dostawał też kartki żywnościowe z przydziałów, z których musiał wyżywić całą rodzinę.
Ojciec ocknął się ze swej depresji na chwilę w 1942 roku, kiedy Eli skończył 13 lat i był czas na bar micwę. Wtedy ojciec zorganizował skromną uroczystość. Matka tez wtedy się obudziła z depresji i przeprowadziła poważną rozmowę z synem i zakomunikowała mu, ze z całej rodziny tylko on ma szansę przeżyć i wręcz nakazała mu przeżyć i po wojnie odszukać jej braci w Paryżu i opowiedzieć o tym co ich spotkało w Łodzi.
Elie opowiada o Wielkiej Szperze w getcie łódzkim, czyli akcji Niemców przeprowadzonej we wrześniu 1942 roku, której celem było wyszukanie i wywiezienie z getta dzieci do lat 10, starców oraz osób niepełnosprawnych i chorych. Mężczyzna nie słyszał przemówienia przewodniczącego Starszeństwa Żydów w getcie na placu Strażackim, podczas którego ten wzywał matki do oddania Niemcom swoich dzieci, aby młodzi i silni dorośli mogli przetrwać.
Kiedy Niemcy przyszli do nich do domu wybierać ludzi, aby ich wywieźć z getta, Eli schował siostrę pod łóżkiem, a on i rodzice zeszli do selekcji. Rodziców załadowano na wóz. Eli zdołał ich wyciągnąć z samochodu jak odjeżdżali, ponieważ strażnik się odwrócił, a oni siedzieli z brzegu. Tak żyli całą rodzinę do 1944 roku, czyli do likwidacji getta łódzkiego. Po Szperze było ciężej, bo formalnie rodzice i siostra nie istnieli, więc nie dostawali racji żywnościowych. Szerzyły się też silniej niż przedtem choroby zakaźne. Ludzie też mieli spuchnięte nogi z głodu.
W 1944 roku całą rodziną pojechali do Auschwitz. Elie chciał pojechać jako pierwszy, ponieważ wierzył w to, że jadą do pracy i że jeśli będą pierwsi, to będą mieli lepiej. W pociągach znajdowały się maszyny, kory utwierdzały ludzi w tym, że będą im potrzebna do pracy w miejscu do którego podróżują. W obozie rodzice zostali przeznaczeni do grupy, które nie nadawała się do pracy i zostali wysłani do komór gazowych. Elie i jego siostra zostali zaprzęgnięci do pracy. Byli rozdzieleni. Oboje przeżyli wojnę, a po niej się odnaleźli.
Elie mówi tez o taktyce Niemców do sprowadzania Żydów do kategorii podludzi, o wiecznym głodzie w getcie i o wyzwoleniu.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Wielka Szpera (materiały do filmu) - Elie Buzyn 1 29
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  01:58'21"
 • tytuł oryginalny
  Wielka Szpera (materiały do filmu) - Elie Buzyn 1 29
 • odcinek
  1 / 2
 • część
  29 / 58

Język

 • język oryginału
  pl, fr
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Media Kontakt Sp. z o.o. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.