Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Wielka Szpera (materiały do filmu) - Abraham Cykiert 1 52

Opis

Materiał roboczy do filmu dokumentalnego „Wielka Szpera". Polski Żyd z Łodzi Abraham Cykiert opowiada o życiu w getcie łódzkim podczas II wojny światowej. Część pierwsza nagrania.
Mężczyzna mieszkał przed wojną w Łodzi na Bałutach w biednej dzielnicy. Matka urodziła go u ciotki, która zaprosiła ją w ostatnim okresie ciąży do siebie. Rodzice Abrahama mieli ośmioro dzieci (sześć córek i dwóch synów). Dzieci rozmawiały ze sobą po polsku. Abraham poznał w domu też jidysz, a z kolegą Niemcem rozmawiał po niemiecku. Uważa, że ma trzy języki macierzyste: polski, jidysz i niemiecki.
Abraham miał dobry kontakt z dziadkiem, który wychowywał go w duchu talmudycznym. Jak miał 9 lat poszedł do polskiej jesziwy. W wolnym czasie chłopiec pisał wiersze i publikował w lokalnej gazecie.
Na Bałutach żyło się biednie, nie było kanalizacji. Latem dużo osób chorowało na dezynterię i wiele umierało z tego powodu. Niektórzy sąsiedzi byli antysemitami, z innymi stosunki były poprawne. Łódź była dla Abrahama całym światem.
1 września 1939 roku jeszcze koło południa w Łodzi nie wiedziano czy to manewry czy wybuchła wojna. Abraham miał 13 lat. Kiedy Niemcy wkroczyli do Łodzi, wprowadzili szykany przeciwko ludności żydowskiej. Na początku ekonomiczne. Zamknięto konta bankowe i pozwolono zostawić sobie jedynie 2000 złotych polskich. Rodzina Abrahama była zbyt biedna żeby mieć tyle pieniędzy. Potem wprowadzono obowiązkowe opaski dla Żydów, które mieli nosić, aby było wiadomo kto jest Żydem. Następnie opaski wymieniono na gwiazdy Dawida.
Był przez krótki czas rozkaz aby Żydzi opuszczali Łódź. Niewiele osób się na to zdecydowało. Rodzina Abrahama opuściła jednak miasto i udała się do Jeżewa. Tam znalazło ich gestapo. Niemcy poprosili, aby opuścili Jeżewo i szli w kierunku Generalnej Guberni, ponieważ Łódź została włączona do Rzeszy i Żydzi mają tam nie przebywać. Rodzina Abrahama nielegalnie wróciła do Łodzi. Jedna z sióstr wyjechała jednak do Rosji i tam przeżyła wojnę.
Kiedy 8 lutego 1940 roku rodzina Cykiertów wróciła do Łodzi, w gazetach można było znaleźć plan getta. W maju getto zostało zamknięte, a przewodniczącym starszeństwa żydów został Chaim Rumkowski. Abraham rozpoczął pracę jako goniec, ponieważ znał dobrze język niemiecki. Pierwsza zima była sroga i ciężka, jak wspomina Abraham. Panował ogromny głód w getcie. Trzeba było pracować, aby dostać kartki - żywnościowe i chlebowe. Oprócz pracy gońca Abraham wykonywał dorywczo stemple gumowe na zamówienie.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Wielka Szpera (materiały do filmu) - Abraham Cykiert 1 52
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  01:03'34"
 • tytuł oryginalny
  Wielka Szpera (materiały do filmu) - Abraham Cykiert 1 52
 • odcinek
  1 / 3
 • część
  52 / 58

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Media Kontakt Sp. z o.o. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.