Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Wacław Panek, Marek Grot, Zbigniew Szałajda

Opis

Audycja Rozgłośni Harcerskiej poświęcona wspomnieniom związanym z działaniami harcerskimi muzykologa Wacława Panka, dziennikarza telewizyjnego Marka Grota oraz polityka Zbigniewa Szałajdy. Rozmowy z gośćmi prowadzi Wojciech Nowotny.
W. Panek opowiada o swojej pracy jako instruktor zuchowy, o pisaniu piosenek dla dzieci wraz z kompozytorem Lucjanem Kaszyckim, a także o wydanych niedawno książkach oraz „Małym słowniku muzyki rozrywkowej”. W odpowiedzi na pytanie, czy współcześni harcerze interesują się muzyką, przywołuje współorganizowany przez Chorągiew Ciechanowską I Ogólnopolski Harcerski Festiwal Małych Form w Ciechanowie, podczas którego zaprezentowało się wiele młodych zespołów o szerokich zainteresowaniach artystycznych.
Z wykształcenia nauczyciel wychowania fizycznego M. Grot opowiada o pracy jako instruktor w Wydziale Propagandy Kwatery Głównej Związku Harcerstwa Polskiego, a następnie w redakcji dziecięco-młodzieżowej w Telewizji Polskiej, realizując takie programy jak „Konkurs pięciu milionów” czy „Harcerski trójmecz”. Wspomina również o ogólnopolskich imprezach sportowych dla młodzieży, takich jak wieloboje łyżwiarskie „Złoty krążek” i „Błękitna sztafeta”. Mówi także o zmianach w harcerstwie, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich lat, podając kilka rad dotyczących realizowania programów harcerskich dla współczesnych instruktorów.
Premier Z. Szłajda opowiada o harcerstwie w latach powojennych, które wiąże z pojęciem skautingu. Wspomina organizowanie obozów harcerskich oraz współtworzenie akcji „Azymut huta Katowice” w 1978 roku, mającej na celu wychowanie młodzieży poprzez pracę. Mówi także o plusach i minusach współczesnego harcerstwa oraz przedstawia rady dla Ruchu Przyjaciół Harcerstwa w dziedzinie rozwoju gospodarczego.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Wacław Panek, Marek Grot, Zbigniew Szałajda
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  34'34"
 • tytuł oryginalny
  Wacław Panek, Marek Grot, Zbigniew Szałajda

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Rozgłośnia Harcerska 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.