Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Tułacze dzieci (5)

Opis

Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.

Bohaterką czwartego odcinka "Tułacze dzieci" jest Maria Gabiniewicz.

M. Gabiniewicz opowiada historię wojennej tułaczki i pobyt w obozie dla polskich uchodźców Bwana Mkubwa w Lusace w Zambi:

M. Gabiniewicz czyta swoje wspomnienia uzupełnione komentarzami i danymi statystycznymi. Mówi o polskiej Golgocie Wschodu, trwającej od 17 września 1939 roku do czerwca 1941 roku, o aresztowaniu w 1940 roku jej 18-letniego brata, działającego w organizacji „Błyskawica”, a potem ojca polskiego policjanta.
Jej rodzinę wywieziono na Syberię w czerwcu 1941 roku [miała 7 lat]. Na wieść o amnestii i tworzeniu armii generała Andersa wraz z matką i braćmi wyruszyli do Aszchabadu [Turkmenia] i dalej do Teheranu. Tam zapadła decyzja o wyjeździe do Afryki. Statkiem z Karaczi, w marcu 1943 roku, dotarli do Beiry w Mozambiku.
Informacje o rozmieszczeniu osiedli polskich w Afryce, dane statystyczne o liczbie uchodźców oraz o zachowaniu się Afrykańczyków.

Latem 1943 roku docierają do osiedla polskiego w Lusace w Zambi [dawniej Rodezja] - Bwana Mkubwa. Refleksja związana z powieścią Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Opis osiedla polskiego, jego organizacja, codzienne życie, nauka, opis przyrody i polskich akcentów [kwiaty, polska flaga w centrum osiedla, orzeł z kolorowych szkiełek przy bramie], pierwsza msza pod figowcem, życie kulturalne, słuchanie radia w świetlicy, biblioteki [książki z Londynu i Jerozolimy], harcerstwo.

M. Gabiniewicz mocno podkreśla ogromną tęsknotę do ojczyzny.
Powrót do Polski z matką [bracia nigdy nie wrócili] w 1949 roku.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Tułacze dzieci (5)
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  14'23"
 • tytuł oryginalny
  Tułacze dzieci
 • odcinek
  (5) / 5

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Polskie Radio S.A. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.