Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Tułacze dzieci (3)

Opis

Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.

Bohaterem trzeciego odcinka "Tułacze dzieci" jest Wiesław Stypuła.

W. Stypuła opowiada historię wojennej tułaczki i pobyt w obozie dla polskich uchodźców w Balachadi w Indiach:

13 kwietnia 1940 roku [miał 9 lat] został wraz ze starszym bratem i matką wywieziony na Syberię a następnie do Uzbekistanu do Kasansaj. Opis głodu i chorób, rozdzielenie z matką i bratem. Krótki pobyt w sierocińcu w Aszchabadzie [Turkmenia].
Opowieść o polskich osiedlach w Indiach w Balachadi [posiadłość Jam Saheba] i Valivade. Zorganizowanie osiedli przez polskiego konsula w Bombaju Eugeniusza Banasińskiego i młodego księcia maharadżę Jam Saheba. Niezwykła postać Jam Saheba i jego miłość do Polski i polskich dzieci, dzięki przyjaźni jego ojca z Ignacym Janem Paderewskim.
W 1946 roku maharadża wraz z komendantem osiedla Balachadi księdzem Franciszkiem Plutą i angielskim pułkownikiem Clarkiem zbiorowo adoptował polskie sieroty, by uchronić je przed przymusowym powrotem do Polski.
Opis osiedla w Valivade koło Kolhapuru jako świetnie zorganizowanego miasteczka z władzami, szkołami różnych szczebli, harcerstwem [instruktor Zdzisław Peszkowski ułan krechowiecki, w Polsce kapelan Rodzin Katyńskich].
Wiesław Stypuła podkreśla niezwykłą serdeczność Hindusów. Opowiada o tablicy pamiątkowej z brązu jaką osiedlowe polskie dzieci ufundowały w Valivade kilkadziesiąt lat po wojnie.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Tułacze dzieci (3)
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  15'00"
 • tytuł oryginalny
  Tułacze dzieci
 • odcinek
  (3) / 5

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Polskie Radio S.A. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.