Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Trauma (materiały do filmu) - Bronisława Jaroszyńska, czyli siostra Klara 37

Opis

Materiał roboczy do filmu pt. „Trauma". Polska siostra zakonna franciszkanka Bronisława Jaroszyńska (siostra Klara) opowiada o tym jak podczas II wojny światowej pomagała ukrywać się Żydom.

Siostra Bronisława Jaroszyńska (siostra Klara) ze względu na podeszły wiek i swój stan zdrowia jeździ na wózku inwalidzkim. Wózek prowadzi inna siostra franciszkanka. Siostra Bronisława opowiada o tym, że sytuacje ukrywania Żydów przyszły do niej przypadkowo. Sama ich nie szukała. Pomagała tylko tym, którzy o pomoc prosili lub znaleźli się na jej drodze.
Jako pierwszej pomogła siostrze franciszkance żydowskiego pochodzenia – Miriam Waingold, którą przypadkiem spotkała na spacerze siedzącą w krzakach i płaczącą ze strachu. Miriam opowiedziała Bronisławie, że musi ukrywać się przed Niemcami. Ta postanowiła ukryć ją u swoich rodziców w Warszawie na Hożej 8 m 8. Siostry pojechały więc do Warszawy. Tam okazało się, że ojciec siostry Bronisławy, dyrektor gimnazjum im Tadeusza Rejtana w Warszawie, ukrywał już swoich Żydowskich uczniów i nie miał miejsca na kolejną osobę. Rodzona siostra siostry Bronisławy z kolei ukrywała swoje żydowskie koleżanki z uniwersytetu.
Siostra Bronisława pojechała więc do siostry generalnej zakonu urszulanek – matki Leśniewskiej. Znały się dobrze i ta poradziła Bronisławie, aby zabrała Miriam do Zakopanego na Jaszczurówkę do sióstr urszulanek. Brat ojca siostry Bronisławy – Antoni Jaroszyński wyrobił Miriam fałszywe dokumenty na nazwisko Maria Gołębiowska.
Siostra Bronisława wraz z Miriam pojechały do Zakopanego. Tam Miriam została umieszczona u sióstr zmartwychwstanek w Pałacu Tatrzańskim w Bukowinie Tatrzańskiej, ponieważ była chora na płuca, a tam przebywali chorzy z tego rodzaju krwawieniami.
Niemcy dowiadywali się skąd jest nowa siostra. Trzeba jej było wyrobić miejscową Kenkartę. W późniejszym okresie siostra Miriam i Bronisława ukrywały się u miejscowych górali, z którymi się zaprzyjaźniły. Miriam w ogóle nie wyglądała na Żydówkę. Po polsku mówiła bardzo dobrze, była blondynką z niebieskimi oczami. Przeżyła wojnę i umarła ze starości mając ponad osiemdziesiąt lat.
Siostra Bronisława pomogła również dziewczynce żydowskiej, której rodzice zostali wysłani pociągiem na śmierć do Treblinki. Wspomogła również niespełna trzy letnią Ewę – Żydowską dziewczynkę, którą poznała u Hanny Rembowskiej i którą umieściła u swojej rodzonej siostry w Zakopanem, gdzie ta przebywała ze swoją liczną gromadką dzieci.
Ewa przeżyła wojnę i do dziś odwiedza siostrę Bronisławę.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Trauma (materiały do filmu) - Bronisława Jaroszyńska, czyli siostra Klara 37
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  40'42"
 • tytuł oryginalny
  Trauma (materiały do filmu) - Bronisława Jaroszyńska, czyli siostra Klara 37
 • część
  37

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Media Kontakt Sp. z o.o. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.