Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Stefan Okrzeja

Opis

Audycja na temat procesu działacza Polskiej Partii Socjalistycznej Stefana Okrzei w związku z udziałem w zamachu bombowym na władze rosyjskie.
Audycja zawiera rozmowę redaktor Agnieszki Steckiej z udziałem historyka, doktora Rafała Habielskiego, oraz redaktora Andrzeja Sowy. Podczas audycji poruszono następujące tematy: okres formowania się wielkich ruchów politycznych na ziemiach polskich, aktywność ruchu socjalistycznego, droga ideowa S. Okrzei, udział w demonstracji na Placu Grzybowskim 13 listopada 1904 roku, przygotowanie PPS do walki rewolucyjnej, udział w zamachu bombowym na VII cyrkuł Policji na Pradze, plan zabicia oberpolicmajstra Karla Nolkena. Omówiono aresztowanie Okrzei na miejscu zamachu,
proces (obrona Stanisława Patka), możliwość ułaskawienia przez cara oraz zachowanie Stefana Okrzei na rozprawie. Przybliżono postać brata Stefana, Stanisława Okrzei, który urodził się po straceniu Stefana Okrzei.

Audycja ilustrowana fragmentami tekstów pochodzących z przemówienia Stefana Okrzei przed sądem oraz przemówienia jego obrońcy Stanisława Patka.

Audycja ilustrowana muzyką. Brak zapowiedzi. Brak danych o wykorzystanych utworach muzycznych, ich autorach i wykonawcach.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Stefan Okrzeja
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  29'37"
 • tytuł oryginalny
  Stefan Okrzeja

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Polskie Radio S.A. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.