Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Sinfonia votiva na orkiestrę / dyr. Tadeusz Wojciechowski

Opis

Rejestracja utworu „Sinfonia votiva” na orkiestrę Andrzeja Panufnika, którego wykonanie odbyło się 24 kwietnia 1993 roku w Sali im. Grzegorza Fitelberga w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach dyryguje Tadeusz Wojciechowski.
Kompozycja powstała w 1981 roku na zamówienie Boston Symphony Orchestra z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia zespołu. Twórca dedykował swój utwór, stanowiący rodzaj modlitwy o wolność dla Polaków, Matce Boskiej Częstochowskiej - Czarnej Madonnie z Jasnej Góry. Całość składa się z dwóch skontrastowanych części o równej długości, z których pierwsza zawiera cytat początkowych nut średniowiecznej pieśni „Bogurodzica”
oraz nawiązania do chorału gregoriańskiej, natomiast druga utrzymana jest w żywym tempie i głośnej dynamice, oddając nastrój walki i niepokoju. Dla zobrazowania konstrukcji dzieła kompozytor wykorzystał model geometryczny, w którym dwie części utworu tworzą kształt cyfry osiem, złożonej z dwóch połączonych, jednakowej wielkości kół, w których dodatkowo znajdują się mniejsze kółka z zapisem nutowym.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Sinfonia votiva na orkiestrę / dyr. Tadeusz Wojciechowski
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  21'55"
 • tytuł oryginalny
  Sinfonia votiva na orkiestrę

Język

 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Miejsce wydarzenia

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Polskie Radio S.A. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.