Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Sierpień 2010-08-29

Opis

Cykliczna audycja o charakterze historycznym zrealizowana z okazji 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Na temat wydarzeń politycznych, które miały miejsce w sierpniu 1945 roku wypowiada się profesor Rafał Habielski, o zawartości pierwszego numeru miesięcznika "Twórczość" mówi teatrolog i poeta Piotr Mitzner.
W programie poruszono kwestię tworzenia się konwencji oficjalnych obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego, ataków atomowych na Hiroszimę i Nagasaki, pogromu Żydów w Krakowie oraz innych wystąpień antysemickich. Mowa także o kontrowersyjnej działalności Kazimierza Wyki jako redaktora naczelnego miesięcznika "Twórczość" w nawiązaniu do zawartości pierwszego numeru pisma, m.in. tekstu Romana Kołonieckiego "Nieznana Warszawa z lat okupacji" o warszawskich knajpach okupacyjnych prowadzonych przez arystokrację, artykułu Mieczysława Wiączka "Werbunek bohaterów", w którym autor opisuje jak w niemoralny sposób odradzała się Warszawa, oraz tekstu Hanny Malewskiej "Sierpień i wrzesień" o Powstaniu Warszawskim. Wspomniano również o I zjeździe Związku Zawodowego Literatów Polskich w Krakowie (prezesem był Jarosław Iwaszkiewicz), otwarciu radiostacji raszyńskiej oraz kwestii powrotów literatów z emigracji.
W materiale wykorzystano m.in. fragmenty "Dzienników" Marii Dąbrowskiej, "Wspomnień i zapisków" Hugo Steinhausa", artykułu "Borejsza mówi" Stefana Kisielewskiego oraz listu Juliana Tuwima do Józefa Wittlina. Premierowa emisja audycji autorstwa Ewy Stockiej-Kalinowskiej i Joanny Szwedowskiej odbyła się w Polskim Radiu 29 sierpnia 2010 roku.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Sierpień 2010-08-29
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  59'56"
 • tytuł oryginalny
  Sierpień

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Polskie Radio S.A. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.