Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Prorok Ilja 2012-12-22

Opis

Słuchowisko radiowe na podstawie dramatu Tadeusza Słobodzianka „Prorok Ilja”, przedstawiające historię ludności ze wsi w powiecie sokólskim, która żyje zgromadzona wokół prawosławnego proroka Ilji, który słynie z cudów.
Na początku lat 30-tych XX wieku Żyd Rotszyld z Białegostoku próbuje na wsi sprzedać obrazy Józefa Piłsudskiego, cara Mikołaja, carowej, Karola Marksa, Włodzimierza Lenina, Józefa Stalina, Matki Boskiej Ostrobramskiej oraz fotografię Proroka Ilji. Ludność jest oburzona kupczeniem i przegania Żyda.
Do prawosławnego proroka Ilji (Eliasz Klimowicz) przychodzą potrzebujący, uzależnieni i opętani. Ten wypędza z nich diabla, modli się, nawraca ich na boską drogę. Prorok przepowiada też rychły koniec świata, który jednak nie nachodzi. Okoliczna ludność wpada na pomysł, iż trzeba przyśpieszyć przyjście końca świata. Aby go wywołać postanawiają ukrzyżować proroka Ilję, aby doprowadzić do jego zmartwychwstania.
W dodatku ludność zauważa, że uzdrowienia przez proroka są jedynie pozorne – lokalny ślepiec nie zaczął widzieć, a miejscowy pijak nie przestał pić. Ludzie przestają wierzyć w świętość proroka Ilji.
Miejscowi postanawiają podzielić się na biblijne role i odegrać na próbę ukrzyżowanie Chrystusa, aby potem sprawnie ukrzyżować proroka Ilję. Przeprowadzając ukrzyżowanie spotykają Rotszylda. Ten wyjaśnia, że nie warto krzyżować, ponieważ prorok Ilia to zwykły człowiek i nie zmartwychwstanie. Mówi tez że zmartwychwstanie Chrystusa wymyślili ludzie. Rozwścieczona ludność postanawia, że przez Rotszylda przemawia Lucyfer i że to jego ukrzyżują. Po chwili jednak komunikują Rotszyldowi, iż żartowali.
Wreszcie ludność idzie do proroka Ilji, aby go ukrzyżować, temu jednak udaje się powstrzymać tłum i w zamiast ukrzyżowania pod krzyżem odbywa się „sąd ostateczny” w wykonaniu proroka Ilji nad mieszkańcami.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Prorok Ilja 2012-12-22
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  01:04'05"
 • tytuł oryginalny
  Prorok Ilja

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Polskie Radio S.A. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.