Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

prof. Jan Łopuski (5) 2009-10-16

Opis

Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata.
W pięciu odcinkach swoje historie z przeszłości opowiada znawca prawa morskiego, popularyzator wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, profesor Jan Łopuski.
Początki bywają trudne. Także Janowi Łopuskiemu nie było łatwo zacząć nowego życia po powrocie do Polski. Odmówiono mu możliwości pracy w handlu zagranicznym i stosunkach międzynarodowych. Był to dla niego cios – świetnie wykształcony prawnik znał bowiem trzy języki obce. Zajął się więc ubezpieczeniami i przepracował w tej dziedzinie pięćdziesiąt lat. Wiedział, że musi mieć doskonałe kwalifikacje, bo sytuacja polityczna jest niepewna, więc szybko (bo już w 1951 roku) doktoryzował się na uniwersytecie w Poznaniu. Jako specjalista w prawie morskim, habilitację i tytuł profesorski uzyskał na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Powoli nasilała się potrzeba odbrązowienia przeszłości. Łopuski wiedział o strasznym losie inspektora Łukasza Cieplińskiego, który położył duże zasługi pod organizację środowiska AK-owskiego w Rzeszowie. Łopuski przypomniał o nim na konferencji w 1981 roku – cztery lata później główna aleja w Rzeszowie została nazwane jego nazwiskiem, a żona do tej pory żyjąca w nędzy, została otoczona opieką.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  prof. Jan Łopuski (5) 2009-10-16
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  14'23"
 • tytuł oryginalny
  prof. Jan Łopuski
 • odcinek
  (5) / 5

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Polskie Radio S.A. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.