Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Proces Alkibiadesa

Opis

Audycja na temat odbywającego się w 415 roku przed naszą erą procesu nad ateńskim strategiem Alkibiadesem w sprawie obrazy bogów.
Audycja zawiera rozmowę redaktor Agnieszki Steckiej z filologiem klasycznym Iwoną Żółtowską. Podczas rozmowy poruszono tematy wojny i rozwoju kulturalnego państw greckich w V wieku p.n.e., wojny Sparty z miastem Argos i początku kariery Alkibiadesa.
Podczas audycji przybliżono sylwetkę Alkibiadesa (jego wyjątkową urodę i nietypowe zachowanie, postępowanie w czasie wojen ateńskich). Omówiono proces o obrazę bogów w czasie misteriów eleuzyńskich, ucieczkę Alkibiadesa do Sparty, a później do Persji, jego powrót do Aten i ponowny wybór na stratega. Rozmawiano również na temat ostatnich lat życia oraz zabójstwa Alkibiadesa.
Audycja ilustrowana fragmentami tekstów pochodzących z książki "Żywoty sławnych mężów" Plutarcha, w przekładzie Mieczysława Brożka, Pieśni z nieznanego utworu, Eurypidesa, w przekładzie Mieczysława Brożka oraz Wyrok Alkibiadesa [cytat według książki „Sprawa Alkibiadesa”, Aleksander Krawczuk].
Audycja ilustrowana muzyką instrumentalną. Brak zapowiedzi. Brak danych o wykorzystanych utworach muzycznych, ich autorach i wykonawcach.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Proces Alkibiadesa
 • typ nagrania
  audio
 • czas trwania
  30'01"
 • tytuł oryginalny
  Proces Alkibiadesa

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Polskie Radio S.A. 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.