Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 9 1993-02-24

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Kurier nadziei" – ukazała się nowa książka Jana Nowaka Jeziorańskiego pt. W poszukiwaniu nadziei. Podczas spotkania z autorem obecni są m.in. premier Hanna Suchocka oraz Gustaw Holoubek. Kurier z Warszawy pisze o cnotach i przywarach polskiego narodu. Podaje też autorską receptę na szczęście.

„Klub" – do niedawna w Pałacu Lubomirskich stacjonowali generałowie, obecnie zaś spotykają się tu dowódcy polskiego biznesu. Business Centre Club to inicjatywa, która ma promować przedsiębiorczość i wolny rynek. Organizacja ma na celu polityczny lobbing i wpływanie na opinię publiczną. Być może o to pierwsze nie będzie trudno, bo członkowie rządu chętnie odwiedzają warszawski pałac.

„Krupier" – wśród nowych zawodów na polskim rynku pracy pojawił się krupier. Jego zadaniem jest dbanie o prawidłowy przebieg gier w kasynie. Profesja ta wymaga nie tylko żelaznych nerwów, ale także odporności na środowiskowe pokusy.

„Chwila radości" – w Warszawie zjawił się niecodzienny gość. Gary Thomas uczynił ze swoich dziecięcych marzeń profesję. Amerykanin jeździ po świecie i bawi dzieci pokazami baniek mydlanych. Budzący ogólną radość przybysz opowiada o wyznawanej przez siebie filozofii, którą nazywa „bańkolozofią”.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 9 1993-02-24
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'06"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  9

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.