Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 9 1992-02-26

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Według rozkładu" – ogólnopolski strajk ostrzegawczy zorganizowany przez „Solidarność” nie sparaliżował kraju. Jedynie 1/3 pracowników kolei wzięła udział w proteście. Część z nich nie należy do związku, inni zaś nie zgadzają się z jego polityką. Tak słaby odzew to dzwonek ostrzegawczy dla działaczy.

„Na własnym" – wzrasta udział prywatnego biznesu w polskiej gospodarce. Kolejną firmą, która zdecydowała się na wejście na rynek kapitałowy jest Wedel. Kronika pokazuje pierwsze chwile cukierniczej spółki na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Część akcji została przeznaczona dla pracowników, którzy chętnie je nabywają. W ten sposób robotnicy przekształcili się nagle w kapitalistów.

„Na cudzym" – choć reformy gospodarcze okazały się trudne dla części społeczeństwa, napływ imigrantów ze Wschodu pokazuje, że Polska gospodarka się rozwija. Pracownicy z Białorusi, Ukrainy czy Rosji są pod wrażeniem sklepów pełnych towarów oraz wypłat, które są nieporównywalnie wyższe niż w ich ojczystych krajach.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 9 1992-02-26
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  09'44"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  9

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.