Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 8 1992-02-19

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Pogotowie strajkowe" – krótki materiał o strajku pogotowia ratunkowego w Warszawie. Przez trzy dni karetki nie ruszyły w miasto, gdyż personel domagał się cofnięcia wypowiedzeń. Lektor zwraca uwagę na wyjątkowość, a zarazem nieodpowiedzialność takiej decyzji.

„Lot do Europy" – końca dobiegają prace nad rozbudową warszawskiego lotniska Okęcie. Z dokumentu dowiadujemy się, że zakończą się one w terminie, gdyż pieczę nad nimi sprawuje niemiecka firma. Problemem mogą za to okazać się nieukończone parkingi i wyasfaltowane dojazdy.

„Pod zastaw"– rośnie popularność lombardów. Z ich usług korzystają już nie tylko najbiedniejsi, ale także biznesmeni, którzy potrzebują nagłego zastrzyku gotówki. W zastaw idzie nie tylko sprzęt AGD czy RTV, ale także samochody, mieszkania i działki. Jak zauważa jeden z pracowników lombardu, świadczy to przede wszystkim o braku zaufania do polskich banków.

„Straż w Ząbkach"– wysoka przestępczość w podwarszawskim miasteczku zmusiła lokalne władze do powołania straży miejskiej. Mieszkańcy Ząbek opowiadają o codzienności wypełnionej strachem przed przestępcami. Kronika pokazuje także ząbkowską straż miejską w akcji.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 8 1992-02-19
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'02"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  8

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.