Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 7 1992-02-12

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
W materiale zatytułowanym „Laboratorium" ukazane są losy tarchomińskiej firmy farmaceutycznej Polfa, niegdyś giganta eksportującego penicylinę do czterdziestu krajów świata. Kronika prezentuje archiwalia mówiące o rosnącej produkcji i triumfie polskich naukowców. W okresie transformacji okazało się jednak, że zakład nie jest przygotowany do rynkowych realiów i spotykają go duże problemy. Penicylina zamiast do klientów trafia do magazynów, gdzie czeka na lepsze czasy.

Z kroniki dowiadujemy się również o pomniku upamiętniającym ofiary władzy ludowej. Dokładniej, więźniów politycznych mordowanych potajemnie w zakładzie karnym na ulicy Rakowieckiej. Miejsce powstania tego monumentu nie jest przypadkowe – znajduje się on na służewieckim cmentarzu, wokół którego chowane były ofiary systemu. W kronice pokazany jest też rzeźbiarz – Maciej Szańkowski przygotowujący się do prac nad symboliczną mogiłą.

Na zakończenie kroniki obserwujemy młodą beneficjentkę systemowych zmian. Młoda, zaradna dziewczyna to nowa polska bizneswoman. Pierwsza jaskółka rodzącej się w bólach klasy średniej. Bohaterka opowiada o swoim stosunku do pracy i pieniądza. Cieszą ją zmiany zachodzące na rynku, choć opowiada się rosnących nierównościach społecznych.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 7 1992-02-12
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  09'40"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  7

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.