Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 6 1993-02-03

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Teatr Polski" – stołeczna instytucja kultury obchodzi swój osiemdziesiąty jubileusz. Z materiału filmowego dowiadujemy się o początkach teatru i mecenacie Alfreda Szyfmana – jego pierwszego dyrektora. Poznajemy też odpowiedź na pytanie, czym różni się pracownik od „człowieka teatru”. Rozważaniom towarzyszy fragment archiwalnej rejestracji Ślubu w reżyserii Jerzego Jarockiego.

„Prawy styczniowy" – premiera książki Lewy czerwcowy staje się sygnałem do ataku na rządzących. Podczas politycznego wiecu Jarosław Kaczyński, Antoni Macierewicz i Jan Parys sugerują, że Lech Wałęsa był agentem działającym pod pseudonimem „Bolek”. Ich zdaniem to właśnie agenturalne powiązania obozu władzy były przyczyną odwołania rządu Jana Olszewskiego. Spotkanie kończy się marszem na Belweder.

„Inni" – do Warszawy zawitali brytyjscy hippisi. Spotkali się jedynie z nieufnością Polaków. Słyszymy wypowiedzi warszawiaków obawiających się raz to zagrożenia epidemiologicznego, innym razem zakamuflowanych rosyjskich szpiegów. Mieszkańcy okolicznych bloków wzywają straż miejską, nie życząc sobie obecności kolorowych gości.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 6 1993-02-03
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'12"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  6

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.