Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 53 1993-12-31

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:
„Na tron!" – relacja ze spotkania członków Polskiego Ruchu Monarchistycznego. Ugrupowanie dąży do przywrócenia „najlepszego rozwiązania ustrojowego, jakim jest dziedziczna monarchia konstytucyjna”. Lider Ruchu, Leszek Wierzchowski, tytułujący się jako „Regent Polski i PRM Leszek Wielki Książę Wierzchowski, Wielki Kniaź Ukrainy-Rusi, Kniaź Imperium Rosji, Emir Tatarów”, prezentuje zebranym m.in. projekt nowego hymnu Polski.

„Kniaź Dymitr" – reportaż z wizyty potomka carów, księcia Dymitra Romanowicza Romanowa w Polsce. Razem z małżonką książę odwiedził m.in. Cytadelę Warszawską, w tym także Bramę Straceń – miejsce kaźni carskich więźniów politycznych.

„Słaba płeć?" – materiał zawiera zdjęcia z Mistrzostw Świata w Kulturystyce Kobiet i Par w Warszawie. Zdjęcia prężących się kulturystek żartobliwie przepleciono ujęciami starszych pań, niosących zakupy. A wszystko w rytm piosenki Michaela Jacksona…

„Karp po żydowsku" – krótki dokument o modzie na koszerne jedzenie. Produkty spełniające wymogi koszerności uchodzą za zdrowe i odmienne w smaku. Restaurator z warszawskiej „Menory” wyjaśnia jak należy przygotować mięso, aby mogli je spożyć religijni Żydzi.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 53 1993-12-31
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'04"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  53

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.