Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 50 1994-12-14

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Trochę Japonii" –reportaż z uroczystego otwarcia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie, w którym udział wzięli prezydent Lech Wałęsa, książę Takamado z małżonką oraz inicjator przedsięwzięcia – Andrzej Wajda. Nowoczesny budynek znajdujący się naprzeciw Zamku Królewskiego na Wawelu stał się miejscem ekspozycji kolekcji sztuki, zgromadzonej głównie przez Feliksa „Mangghę” Jasieńskiego.

„Najdłuższe metro" – dokument o przygotowaniach do uruchomienia warszawskiego metra. Jak zauważa narrator, jedenaście stacji podziemnej kolejki powstawało aż jedenaście lat. Udostępniony mieszkańcom gotowy odcinek obejmował stacje pomiędzy przystankiem stacji „Kabaty” do przystanku „Politechnika”.

„Morda ’94" – materiał poświęcony Festiwalowi Piosenki Różnej Morda, którego organizatorem jest stołeczne liceum im. Stefana Batorego. W programie zaprezentowane zostają fragmenty występów młodych twórców, które miały miejsce podczas XVI. edycji wydarzenia.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 50 1994-12-14
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  09'54"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  50

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.