Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 50 1992-12-09

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Przesłuchanie" – specjalnie powołana komisja przesłuchuje członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, którzy odpowiadają za wprowadzenie stanu wojennego. Po tym jak sejm uznał tę decyzję za bezprawną, złożono wniosek o pociągnięcie członków WRON do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunał Stanu i do odpowiedzialności karnej. Słyszymy wypowiedzi między innymi generałów Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka. Prezentowane są również materiały archiwalne.

„Powrót generała" – materiał filmowy pokazuje uroczystości towarzyszące sprowadzeniu do Polski urny z prochami generała Kazimierza Sosnowskiego. Z wielkimi honorami została ona złożona w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Po dekadach na emigracji wielki patriota wraca do ojczyzny.

„Stara broń" – Kronika odwiedza warsztat płatnerza z Tarnowskich Gór. Śląski rzemieślnik wytwarza broń i zbroje, przypominając w ten sposób chlubną tradycję polskiego rycerstwa. Jego praca została doceniona – Katowicka Izba Rzemieślnicza oddelegowała go do reprezentowania regionu na wystawie w Kolonii. Z programu dowiadujemy się, że w Niemczech dzieła polskiego płatnerza spotkały się z nie mniejszym uznaniem.

„Inwazja" – krótki reportaż o Rosjanach, którzy – pomimo politycznych przemian – wciąż odwiedzają Polskę, by prowadzić handel. Często jest to sprzedaż przydrożna – na zaimprowizowanych stoiskach albo na gazecie. Pokazane są kadry z dworców, na które wjeżdżają pociągi z Moskwy. Handlarze opowiadają o swoim losie.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 50 1992-12-09
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'15"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  50

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.