Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 5 1992-01-29

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Żyć nie umierać" – krótka etiuda opowiadająca o życiu pary schorowanych emerytów. Dowiadujemy się z niej o codziennych problemach najuboższych. Dostęp do kultury, leki, a nawet jedzenie stają się dla nich towarem luksusowym. Bohater gorzko podsumowuje swój los, zauważając, że nie może nawet umrzeć, bo nie stać go na pogrzeb.

„Lady of Warsaw" – w Konstancinie pod Warszawą otworzono kolejny dom ufundowany przez Sue Ryder, brytyjską filantropkę, która wspiera Polaków od czasów II wojny światowej. Jej fundacja swoim działaniem upamiętnia ofiary obu wojen światowych. Z jej pieniędzy ufundowano 80 domów opieki i szpitali dla nieuleczalnie chorych. W programie mamy okazję spotkać Polaków, których życie odmieniło się dzięki pomocy Ryder.

„Z życia salonów" – w zapomnienie odchodzą syrenki, a w Warszawie pojawiają się kolejne zagraniczne salony samochodowe. Na uroczystym otwarciu nowego salonu Volkswagena pojawiają się zarówno politycy wszystkich frakcji, jak i ludzie kultury. Narrator zastanawia się czy to właśnie takie miejsca wyprą dawne salony sztuki i zaczną ustalać nowe kanony estetyczne.mu Przyjaźni Polsko-Radzieckiej otwarto amerykański bank.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 5 1992-01-29
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'22"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  5

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.