Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 46 1993-11-10

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Aniołki magistratu" – materiał poświęcony pracy Straży Miejskiej. Dowiadujemy się z niego o okolicznościach typowych interwencji strażników oraz o ich „przyzwoitym” wyposażeniu w samochody i środki łączności.

„Bankowo!" – krótki reportaż opowiadający o rozkwicie wokół Placu Bankowego lokali i instytucji nawiązujących nazwami do świata rekinów finansjery, choć może nawet bardziej – przestępczego półświatka (Vabank, Al Capone).

„Komputery do szkoły" – materiał poświęcony warszawskiej szkole podstawowej nr 25, która zarabia na podstawowe potrzeby: kredę do tablicy i pastę do podłóg udostępnianiem w weekendy swoich przestrzeni „największej w Europie” giełdzie komputerowej.

„Uciekinierka" – materiał o warszawskiej artystce-malarce Bożenie Wahl, która porzuciła swoje eleganckie, ale bardzo nieszczęśliwe życie w stolicy i zamieszkała w podwarszawskiej wsi. Tam – określana przez miejscowych mianem „świętego Franciszka” – dokarmia zwierzęta głodzone przez gospodarzy, którzy uważają, że psom i kotom nie należy się wyżywienie.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 46 1993-11-10
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'05"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  46

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.