Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 45 1994-11-09

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.

„Za stodołą w Słomczynie" – we wsi niedaleko Grójca w niepamięć odchodzą hodowla oraz rolnictwo. Na dawnych łąkach i polach wypasają się teraz samochody. Każdej niedzieli ich stado liczy sobie kilka tysięcy osobników. Kupiecka smykałka i neoficki kapitalizm mieszają się tu z lokalnym folklorem. Grunt, że dzięki giełdzie w regionie spadło bezrobocie. Na handlu samochodami traci natomiast środowisko naturalne. Problemem jest również paserstwo – w Słomczynie nie trudno kupić auto kradzione lub z fałszywą dokumentacją. To jednak za mało, by zgasić entuzjazm fanów czterech kółek.

„Landem przez życie" – urokom samochodów potrafi oprzeć się pan Józef z Orzesza na Śląsku. Były taksówkarz oraz sklepikarz zainwestował oszczędności swojego życia w skupowanie złomowanych już bryczek. Swoje powozy odrestaurowuje z największą pieczołowitością, by przywrócić ich minioną świetność. Jego pojazd ma tylko dwa konie mocy, jest za to absolutnie ekologiczny – działa na owies.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 45 1994-11-09
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  08'52"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  45

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.