Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 45 1993-11-03

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Premiera u prezydenta" – materiał poświęcony nominacji przez prezydenta Lecha Wałęsę nowego rządu – stworzył go Waldemar Pawlak w ramach koalicji SLD-PSL. To drugie podejście Pawlaka do rządzenia – w 1992 roku nie udało mu się sformułować gabinetu.

„Bez zasiłku" – reportaż z ogłoszenia wyników konkursu „Żegnaj zasiłku”, zorganizowanego z inicjatywy redakcji „Super Expressu” przy wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej. Na konkurs spłynęło blisko pół tysiąca pamiętników poszukujących pracy ludzi. Laureatka I nagrody wygrała 20 milionów złotych. Za te pieniądze będzie wreszcie mogła kupić węgiel na zimę i najpotrzebniejsze rzeczy dla dzieci.

„Mały koniec świata" – materiał poświęcony rozjeżdżanym przez buldożery przedwojennym kamienicom na Siennej i Pańskiej, na których miejscu ma powstać nowoczesne centrum biznesu. Swoje podwoje zamykają m.in. ostatni warszawski zakład kowalski w Śródmieściu oraz „magiel, który nigdy się nie psuje”.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 45 1993-11-03
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'07"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  45

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.