Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 43 1994-10-26

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.

„Łowca prawdy" – z jego pomocą po wojnie wyśledzono 1200 hitlerowców, w tym Adolfa Eichmanna, koordynatora planu ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Szymon Wiesenthal cudem przeżył Holokaust, tracąc za jego sprawą niemal całą rodzinę. O jego dramatycznych losach oraz bohaterskiej postawie opowiada profesor Władysław Bartoszewski. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „łowca nazistów” opowiada o swojej motywacji.

„Wszystko co stare" – w mieście, które pięćdziesiąt lat wcześniej zostało zrównane z ziemią, przedmioty łatwo uzyskują status antyku. Podczas weekendowej giełdy na warszawskim Kole można zakupić pamiątki z poprzednich epok. Sprzedawców nie brakuje. Trudno powiedzieć czy Polacy tak łatwo pozbywają się przedmiotów ze względu na słabe przywiązanie do tradycji, czy dramatyczną sytuację materialną.

„Mandala" – z dużym zainteresowaniem spotyka się dwóch tybetańskich mnichów, którzy podczas pobytu w Warszawie usypują mandalę. Duchowość łączy się tutaj z silnym pierwiastkiem artystycznym. Odwiedzający buddystów Polacy twierdzą, że nie przyciąga ich tutaj wizualna atrakcyjność dzieła. Od mnichów bije spokój – jakże trudny do napotkania w europejskiej stolicy końca XX wieku.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 43 1994-10-26
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'17"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  43

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.