Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 43 1993-10-20

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Nowa kadencja" – materiał poświęcony inauguracji prac sejmowych przez nowo wybranych posłów. Uroczystego otwarcia obrad dokonuje wicemarszałek Sejmu Aleksander Małachowski, przemówienie wygłasza prezydent Lech Wałęsa, a także wzruszony swoją obecnością w Sejmie świeżo upieczony poseł z ramienia SLD, Józef Oleksy.

„Życzenia" – reportaż z uroczystych obchodów 50. urodzin prezydenta Lecha Wałęsy. Życzenia składają przedstawiciele Wojska Polskiego, harcerstwa, Kościoła katolickiego i wielu innych środowisk. Składa je również odchodząca właśnie ze stanowiska premier Hanna Suchocka.

„Nowosielski" – materiał poświęcony wystawie malarstwa i rysunków Jerzego Nowosielskiego w warszawskiej Zachęcie. Kamera odkrywa przed nami kolejne znakomite płótna mistrza, przyłapuje też jedną z pracowniczek galerii na smacznej drzemce.

„Nowe szaty książki" – reportaż o targach książki odbywających się na jednym z warszawskich lodowisk. Ekipa PKF próbuje dowiedzieć się od uczestników targów, jaka książka zasługuje na miano bestsellera, a narrator zastanawia się, czy zalew książkowej tandety nie sprawia, że ludziom nie chce się już sięgać po lektury bardziej wymagające.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 43 1993-10-20
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'21"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  43

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.