Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 43 1992-10-21

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Budapeszt 56" – materiał, bazujący na nagraniach archiwalnych z WFDiF, który przedstawia krwawo stłumione powstanie węgierskie z 1956 roku. Węgierski zryw był z jednej strony wyrazem poparcia dla protestów poznańskich robotników, z drugiej zaś próbą wyswobodzenia się spod komunistycznej władzy.

„Słony rachunek" – materiał ukazuje katastrofę w kopalni w Wieliczce, którą od sześciu miesięcy zalewa słodka woda. Dla kopalni soli to jeden z najgorszych scenariuszy, który generuje ogromne straty i koszty związane z usuwaniem wody.

„Mali zaradni" – to krótki reportaż pokazujący dzieci i nastolatków, którzy zarabiają na myciu aut. Zarobek nie zawsze stanowi jedynie kieszonkowe, czasem staje się jednym z głównych środków utrzymania ich rodzin.

„Nauka jazdy" – turystyczna przejażdżka metrem, które już niedługo zostanie otwarte dla ogółu warszawiaków. W pierwszej kolejności otworzono stacje metra w pięciu dawnych podwarszawskich wsiach: Stokłosach Imielinie, Natolinie, Kabatach i Ursynowie.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 43 1992-10-21
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'13"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  43

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.