Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 42 1994-10-19

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Policjanci bez granic" – materiał o działalności Krajowego Biura Interpolu. Jest to agenda międzynarodowej policji kryminalnej, która zajmuje się m.in. ściganiem sprawców morderstw i fałszerstw. W ramach Interpolu w 1994 roku współpracuje aż 174 państw z całego świata.

„Kto posprząta?" – materiał przedstawia udział Polski w realizacji akcji Sprzątanie Świata. Dzieci i młodzież, w ramach zajęć pozalekcyjnych, sprzątają wyznaczone tereny. Idea ta przywędrowała do Polski z Australii. Jak zaznacza narrator – nawet najbardziej ofiarna, ale okazjonalna praca nie zastąpi właściwych nawyków w życiu codziennym.

„Przystanek" – krótki reportaż z życia grafika Jana Nowaka, który od lat wykonuje litografie inspirowane życiem codziennym. Ten śląski artysta posłużył się obrazem przystanku autobusowego, jako metaforą ludzkiego życia.

„Między nami zwierzętami" – relacja z festynu zorganizowanego w ramach Światowego Tygodnia Zwierząt. Narrator poddaje w wątpliwość prawa ludzi do posiadania zwierząt, postulując przyjęcie perspektywy czworonogów.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 42 1994-10-19
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  09'57"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  42

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.