Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 41 1991-10-09

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Krakowski trójkąt" – materiał poświęcony jest drugiemu spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej, w czasie którego przywódcy Polski, Węgier i Czechosłowacji debatowali nad możliwie najszybszym włączeniem się w europejski system finansowy, polityczny i obronny. Tematem była również wzajemna pomoc wewnątrz trójkąta oraz utworzenie strefy wolnego handlu. Jak zauważa uczestniczący w spotkaniu prezydent Lech Wałęsa, entuzjazm związany z reformami systemowymi zaczyna ustępować miejsca narastającym rozczarowaniom społecznym.

„Ostatni autograf" – pożegnanie publicysty, kompozytora i prozaika Stefana Kisielewskiego. Na cmentarzu Powązkowskim zebrali się ludzie kultury, polityki oraz wielbiciele talentu „Kisiela”. Kronika prezentuje także archiwalne nagrania ze spotkania pisarza z czytelnikami w 1990 roku. Wcześniejszych nagrań brak, gdyż Kisielewski był przez PRL-owskie władze konsekwentnie cenzurowany.

„Polacy nie gęsi" ­– to, co przez 120 lat nie udało się Niemcom, ani Rosjanom, kulturze anglosaskiej udało się w kilkanaście miesięcy. Polacy całkowicie poddali się modzie na język angielski, który opanował chociażby świat reklamy. Choć anglicyzmy i amerykanizmy możemy napotkać na każdym kroku, Polacy wciąż słabo radzą sobie z tym językiem.

„Spotkanie w kolorze" – wystawa "Jesteśmy" prezentuje prace 167 artystów tworzących na emigracji. Pokaz prac w stołecznej Zachęcie spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Dzieła zebrane przez historyczki sztuki Elżbietę Dzikowską i Wiesławę Wierzchowską odwołują się do nostalgii za opuszczoną ojczyzną.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 41 1991-10-09
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'09"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  41

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.