Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 40 1991-10-02

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Jesienny rozkład jazdy" – materiał ukazuje Dworzec Centralny, który wypełniony jest międzynarodowymi reklamami i ofertami zagranicznych wycieczek. Jak mówi narrator, jest też polski akcent – strajk głodowy kolejarzy. Redukcje etatów zagrażają nie tylko rodzinom pracowników, ale także bezpieczeństwu pasażerów.

„X maszeruje" – materiał przedstawia marsz zwolenników niedawno powstałej partii X wraz z jej liderem Stanisławem Tymińskim. Zebrani skandują zarzuty względem sprawujących władzę, dają wyraz swojemu rozżaleniu i wyrażają obawy związane z upadkiem Polski.

„W Tworkach" – reportaż traktujący o setnej rocznicy powstania szpitala psychiatrycznego w Tworkach. Ukazana zostaje dzisiejsza codzienność zakładu, a także jego krótka historia zilustrowana starymi fotografiami. Tradycją tej placówki jest oparty na szacunku, przyjazności i uśmiechu stosunek do pacjentów.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 40 1991-10-02
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  09'38"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  40

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.