Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 4 1992-01-22

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Wzrost ciśnienia" – raczkujący kapitalizm daje się we znaki najmniej zaradnym. Rosnące bezrobocie oraz coraz wyższe ceny w sklepach doprowadzają do ogólnopolskiego strajku. Tym razem jest to protest godzinny – ostrzegawczy, ale związkowcy z „Solidarności” zapowiadają jego wznowienie, jeśli sytuacja w kraju się nie poprawi. Nastroje społeczne radykalizują się. Podczas manifestacji słyszymy nawoływania do powołania rządu robotniczo-chłopskiego.

„W potrzebie" – prawdziwe oblężenie przeżywają Ośrodki Pomocy Społecznej. Zgłaszają się do nich nie tylko emeryci, renciści i osoby samotne, ale także ci, którzy nie poradzili sobie w realiach rynkowej konkurencji. Wspieranie tych osób jest podstawowym obowiązkiem społeczeństwa.

„Koniec imperium" – rezultatem rozpadu Związku Radzieckiego jest nie tylko wymiana szyldów i flag na budynkach administracji, ale i malejąca liczba Rosjan w Polsce – zarówno dygnitarzy, jak i prostych handlarzy. W Domu Przyjaźni Polsko-Radzieckiej otwarto amerykański bank.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 4 1992-01-22
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  09'59"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  4

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.