Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 39 1991-09-25

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Rekord padł" – materiał przedstawia historię masztu Polskiego Radia. Fragmenty archiwalne z roku 1974 ukazują powstanie rekordowo wysokiego przekaźnika radiowego w Konstantynowie, a zdjęcia bieżące – pozostałości po nim. Maszt runął bowiem w czasie prac konserwatorskich 8 sierpnia 1991 roku.

„Chłopska jesień" – materiał prezentuje sytuację polskiego rolnictwa, które po tzw. reformie Balcerowicza chyli się ku upadkowi. Uprawianie zboża przestaje być opłacalne, wielu rolników bankrutuje. Ich przedstawiciele prowadzą strajk w Warszawie.

„Na rynku" – materiał ukazuje mnogość ofert sprzedaży i świadczenia usług na warszawskiej starówce. Żeby zostać zauważonym w gąszczu ofert, należy posiadać oryginalny pomysł. Przykładem może być bohater materiału, który za opłatą umożliwia zrobienie sobie zdjęcia z prezydentem Lechem Wałęsą, a raczej jego kartonową podobizną.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 39 1991-09-25
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  09'53"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  39

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.