Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 37 1993-09-08

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Rewizyta" – materiał poświęcony wizycie prezydenta Federacji Rosyjskiej, Borysa Jelcyna, w Polsce. Słyszymy m.in. fragment przemowy powitalnej prezydenta Lecha Wałęsy, który wspomina porozumienia między oboma krajami podpisane rok wcześniej w Moskwie i stwierdza, że niebyły one wystarczające. Podczas spotkania w Warszawie podpisane zostały kolejne deklaracje. Borys Jelcyn złożył również wieniec pod pomnikiem ofiar zbrodni katyńskiej na Cmentarzu Powązkowskim.

„Pierwsza lekcja" – materiał o pierwszym dniu roku szkolnego i o tym, jak w ostatnich latach zmieniło się celebrowanie tego wydarzenia. Chodzi m.in. o rozpoczynanie go od uroczystej mszy w kościele.

„Odnawianie izby" – reportaż z prac remontowych w budynku polskiego Sejmu na ul. Wiejskiej tuż przed wyborami parlamentarnymi. Swoimi refleksjami na temat tego miejsca i mających wkrótce zasiąść w sejmowych ławach przedstawicieli narodu dzielą się pracownicy remontowi i malarze pomieszczeń.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 37 1993-09-08
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'21"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  37

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.