Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 36 1992-09-02

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Niedziela w Pradze" – krótka filmowa impresja ze stolicy Czechosłowacji – Pragi. W raz z ekipą Kroniki odwiedzamy najpopularniejsze turystyczne atrakcje: wzgórze zamkowe, gdzie mieściła się siedziba królów czeskich, a obecnie pałac prezydencki, Katedrę św. Wita, Złotą Uliczkę, Most Karola i Rynek Starego Miasta.

„Temat z pianką" – materiał na temat rynku piwnego w Polsce. Rozpoczyna go krótka impresja o sprzedaży piwa na warszawskich nadwiślańskich bulwarach, gdzie swoją siedzibę ma powszechnie znany bar „Pod rurą”, w którym wciąż serwuje się ciepłe piwo – dziwną spuściznę dawnego ustroju. Wszystko jednak się zmienia. Obecnie standardy spożycia piwa wyznaczają miejsca powstałe w nowej, wolnorynkowej rzeczywistości, gdzie można się napić dobrze schłodzonego, importowanego piwa.

„Żywy towar" – materiał o nowym fenomenie w polskiej rzeczywistości – sex shopach. Przedstawiciele tego biznesu opowiadają o tym, jaką rolę spełniają te sklepy, kto korzysta z ich usług i jakie obawy towarzyszyły rozpoczęciu sprzedaży gadżetów erotycznych. O swoich doświadczeniach opowiada również jedna z tancerek erotycznych, a także mężczyzna, który uprawia na żywo seks przed publicznością.

„Nie zawsze sami" – materiał o specjalnym maratonie muzycznym na rzecz dzieci żyjących z HIV, zorganizowanym pod hasłem „Niech świat się do nich uśmiechnie” na warszawskim Stadionie Dziesięciolecia. Organizatorem koncertu był MONAR, wzięło w nim udział ponad 40 zespołów i solistów. Pomysł na wydarzenie zrodził się wkrótce po tym, jak podpalono dom dla dzieci chorych na AIDS w podwarszawskich Laskach.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 36 1992-09-02
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'00"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  36

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.