Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 34 1992-08-19

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Susza" – ziemia we wsi Młynkowo stepowieje. Wielkopolskie uprawy już od czterech miesięcy nie zaznały deszczu. Rolnicy skarżą się, że wodę muszą dowozić z odległych bagien. Efekty są mizerne – zboże jest tak niskie, że kombajn nawet go nie dosięgnie. Spękana ziemia może pogrzebać także uprawy ziemniaków i buraków cukrowych. Niespokojni rolnicy modlą się o deszcz.

„Inny sierpień" – trwa strajk górników. Stoją trzy kopalnie rudy i dwie huty miedzi. Ich pracownicy domagają się podwyżek. Utrzymują, że za obecne pensje nie mogą sobie nawet zapewnić pożywienia. Rozpoczyna się strajk głodowy. Zarząd kopalni wyjechał jednak na urlop. Nie ma z kim rozmawiać.

„Po banku" – pierwszy założony w Polsce bank spółdzielczy jest też pierwszym, który upadł. Instytucja założona jeszcze w czasach zaborów ogłosiła swoją niewypłacalność, a minister – likwidację. Przed budynkiem protestują klienci, którzy nie mogą odebrać swoich oszczędności. Nieodpowiedzialna polityka prezesa zrujnowała nie tylko ludzkie oszczędności, ale także długą tradycję śremskiego banku.

„Scheda" – Polska odzyskała wojskowe lotnisko w Krzywej. Obszar był do tej pory wykorzystywany przez Północną Grupę Wojsk Armii Radzieckiej. Niestety, odzyskany teren został spustoszony. Kable wyrwano, pompy wymontowano, a rozdzielnie elektryczne rozerwano. Trudno wyobrazić sobie, aby w Krzywej kiedyś znów lądowały samoloty.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 34 1992-08-19
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'00"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  34

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.