Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 34 1991-08-21

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Pozostałości poprzedniej epoki" – materiał opowiada o ostatnich jednostkach radzieckiego wojska w Polsce, które w najbliższym czasie mają opuścić kraj. Zarejestrowano wypowiedzi żołnierzy rosyjskich oraz ludności polskiej, która z entuzjazmem przyjmuje wyjazd „zaborców”. Jak mówi narrator: „Skończyła się zimna wojna, skończyła się epoka zadekretowanej odgórnie przyjaźni”.

Drugi materiał przedstawia początki inicjatywy prywatnej, której oznakami są liczne nowo otwarte sklepy i punkty usług, remonty sprywatyzowanych budynków oraz pojawiające się reklamy. Są to pierwsze, nieśmiałe kroki kapitalizmu, który narrator określa „kapitaliźmikiem”.

Kolejnym tematem podejmowanym przez kronikę jest cmentarz żydowski w Warszawie. O tym niezwykle wartościowym zabytku, a jednocześnie jednym z ostatnich wciąż działających cmentarzy wyznawców judaizmu, opowiada zarządca obiektu. Mówi m.in. o historii nekropolii, której w roku 1968 podczas kampanii Moczara, groziło unicestwienie, a także o pochowanych tam zasłużonych, m.in. dla polskiej kultury.

Ostatni fragment koniki poświęcony został wspólnocie studenckiej prowadzonej przez ojców dominikanów w Poznaniu. Zajmuje się ona osobami niepełnosprawnymi: pomaga im finansowo, zapewnia opiekę, organizuje obozy oraz oferuje przyjaźń i bliskość. Jak podkreśla narrator, to szczególnie ważne w czasach budzącego się drapieżnego kapitalizmu.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 34 1991-08-21
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'06"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  34

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.