Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 33 1992-08-12

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Wisła się pali!" – materiał poświęcony jest suszy jaka nawiedziła Polskę. W jej wyniku poziom Wisły spadł do zaledwie kilkunastu centymetrów, a w wielu miejscach odsłoniło się dno. Na ląd wyszła też cała flotylla portu praskiego. Na szczęście stolica czerpie wodę spod ziemi.

„Jeszcze cieplej" – susza dała się we znaki także mieszkańcom dalekich Indii. Na półwyspie Dekan kompletnie wyschła rzeka Sabarmati, nad którą leży miasto Ahmadabad. Metropolia w stanie Gudżarat związana jest z postacią Mahatmy Gandhiego, o czym przypominają liczne pomniki. Z miastem związany był również francuski architekt i urbanista – Le Corbusier. W Kronice pokazana zostaje również jedna z zaprojektowanych przez niego rezydencji.

„Przy torach" – przy Dworcu Wschodnim, zaraz pod nasypem pojawiła się pierwsza polska fawela. Prowizoryczna osada zamieszkana jest przez przybyszów z Rumunii. W programie pokazane jest ich codzienne życie, ich problemy i drobne radości. Słyszymy wypowiedź Polaka, który współczuje ubogim przybyszom. Jak przyznają imigranci, nie wszystkim jednak podoba się ich obecność w stolicy.

„Jak w lustrze" – zmienia się pejzaż architektoniczny Warszawy. A może raczej multiplikuje, gdyż tematem ostatniej części Kroniki są wszechobecne szklane witryny. Symbol eleganckiej nowoczesności, w którym jednak przegląda się miasto, które nie wie czy chce być: „Paryżem Wschodu, Leningradem Zachodu czy Bukaresztem Północy”.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 33 1992-08-12
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  09'43"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  33

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Uczestnicy i wykonawcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.