Archiwum NInA - menu szybkiego dostępu

Skip to content
Pokaż menu

Polska Kronika Filmowa 32 1991-08-07

Opis

Polska Kronika Filmowa to emitowany w latach 1944–94 cotygodniowy magazyn filmowy, realizowany przez warszawską Wytwórnię Filmów Fabularnych. Kroniki wyświetlane były w kinach przed rozpoczęciem seansów. Na poszczególne odcinki składały się materiały informujące o najważniejszych wydarzeniach w kraju, m.in. z zakresu życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego.
Na ten odcinek Polskiej Kroniki Filmowej składają się następujące materiały:

„Szczękościsk" – ukazuje chaotyczne targowisko pod Pałacem Kultury. Biuro Ochrony Point sprawuje pieczę nad bezpieczeństwem w tym miejscu. Jego przedstawiciel opowiada widzom o licznych przestępstwach, do których dochodzi na terenie bazaru i przestrzega przed najczęstszymi niebezpieczeństwami. Jak się dowiadujemy, zapadła już decyzja o likwidacji targowiska.

„Wyjście z cieplarni" – materiał prezentujący problemy hodowców kwiatów szklarniowych, którzy nie potrafią dostosować się do nowej rzeczywistości wolnorynkowej. Brak dotacji od państwa oraz duży import z Zachodu przyczynia się do upadłości ich niewielkich, w skali świata, gospodarstw.

„Zsiadłe mleko" – materiał, który ukazuje podobny problem. Dostawcy mleka rezygnują z hodowli bydła, które staje się nieopłacalne – ich produkty wydają się za drogie i często nie spełniają nowych norm czystości. Odwiedzany przez ekipę kroniki zakład mleczarski w Mińsku Mazowieckim chyli się ku upadkowi.

„Byczo jest!" – na warszawski Stadion Dziesięciolecia zawitała korrida. Choć ma być jedynie bezkrwawą imitacją hiszpańskiego widowiska, obrońcy zwierząt protestują przeciwko wydarzeniu, które i tak jest męczarnią dla uczestniczących w nim byków i koni. Narrator zgadza się z kontestującymi i podsumowuje: „ [Korrida] czy prawdziwa czy lipna, niech z Polski zniknie”.

Szczegóły filmu

Informacje podstawowe

 • tytuł identyfikacyjny
  Polska Kronika Filmowa 32 1991-08-07
 • typ nagrania
  audio-wideo
 • czas trwania
  10'12"
 • tytuł oryginalny
  Polska Kronika Filmowa
 • odcinek
  32

Język

 • język oryginału
  pl
 • napisy
  brak
 • lektor
  brak

Informacje prawne

Twórcy

Kontakt z archiwistą

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
+

Informacja o licencji

Brak pełnych praw do tego materiału.

Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych 

Skontaktuj się z producentem, aby uzyskać prawa do materiału.